Nasza plantacja  >  Plantacja dzisiaj

Jagoda kamczacka jest rośliną dotychczas rzadko uprawianą w naszym klimacie, zwłaszcza na masową skalę, dlatego brak opracowanych technologii uprawy, zaleceń nawozowych czy programów ochrony roślin. Krąży też wiele mitów i fałszywych przekonań, które chcielibyśmy wyjaśnić. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, którzy często pytają nas o uprawę jagody kamczackiej postanowiliśmy sami założyć taką plantację, a następnie podzielić się z Państwem naszymi obserwacjami i doświadczeniami w tym temacie. W tym czasie poczyniliśmy wiele cennych obserwacji. Nie uchroniliśmy się też przed popełnieniem błędów, którymi podzielimy się z Państwem ku przestrodze. Planując naszą plantację częściowo opieraliśmy się o wskazania rosyjskie czy kanadyjskie, często czerpiąc z doświadczeń plantatorów porzeczek i malin. Rozwiązania te jednak nie zawsze się sprawdziły. Plantacja ta jest, zatem częściowo plantacją eksperymentalną, pokazującą, że mimo pewnych „luk uprawowych” roślina ta doskonale radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, dobrze rośnie i obficie owocuje przynosząc oczekiwane zyski.


<<< - 1 2 3 4 5  - >>>

kwiecień 2017 r.

Przymrozek

W połowie kwitnienia 2017 roku nastąpiło załamanie pogody. Temperatura spadła do -6ºC, padał zmarznięty deszcz, który mocno uszkodził młode liście i powyłamywał pędy. Po ociepleniu zastosowaliśmy opryski profilaktyczne fungicydem oraz dolistnymi nawozami zawierającymi składniki minimalizujące stres po przymrozkach. Po 7 dniach dodatkowo mieszaniną EM-ów.
 
fot. Kilkudniowy atak zimy ze śniegiem, temperaturą -6oC w połowie kwietnia nie uszkodził kwiatów i zawiązków owoców. Padający zmrożony śnieg uszkodził najmłodsze liście. Załamanie pogody przedłużyło kwitnienie i opóźniło, jak się później okazało dojrzewanie owoców

marzec 2017 r.

Zapylacze

W celu poprawy zapylenia wprowadziliśmy na plantację pszczoły samotnice (5 000 szt. kokonów z których wylęgły się pszczoły) oraz trzmiele – 4 rodziny na ha. Dodatkowo obserwowaliśmy również dzikie pszczoły samotnice. Z powodu braku pasiek w okolicy rzadko widujemy u nas pszczoły miodne. Niskie temperatury panujące tej wiosny również wpłynęły na małą frekwencję owadów zapylających w czasie kwitnienia jagody kamczackiej. Jednak mimo tego dobrze oceniamy zapylenie krzewów – najwięcej owoców mają odmiany Aurora, Vostorg, Streżewczanka, Indigo Gem, Docz Velikana, Honeybee. Mniej – Jugana, Leningradskij Velikan (one później wchodzą w owocowanie). Np. na krzewach Jugany mających 2,5 roku jest około 700 szt. jagód.

marzec 2017 r.

Kwitnienie

W marcu 2017 roku pąki kwiatowe zaczęły rosnąć i pod koniec miesiąca rozpoczęło się kwitnienie (nie zanotowaliśmy pąków przemarzniętych). Z powodu niskich temperatur utrzymujących się tej wiosny kwitnienie większości odmian było wyraźnie rozciągnięte w czasie i trwało do pierwszych dni maja. Nasze najnowsze odmiany kanadyjskie – z serii BB (Boreal Beauty, Boreal Beast, Boreal Bllizard), kwitły w maju.

początek marca 2017 r.

Przycinanie

Na początku marca 2017 roku ścięliśmy 600 sztuk krzewów do poziomu ziemi. Po 10 w każdym rzędzie (na początku rzędu, w środku i na końcu). Przycięliśmy krzewy wszystkich odmian. Celem tego zabiegu było uzyskanie krzewów o naturalnym pokroju charakterystycznym dla każdej odmiany, gdyż pędy, które wyrosły w szkółce są nienaturalnie rozgałęzione, często skrzyżowane lub rosną poziomo. Efekt, jak się później okazało jest niesamowity. Jednoroczne pędy, po 3 miesiącach dogoniły wielkością krzewy niecięte. Co więcej, na pędach niektórych odmian wyrosłych z szyjki korzeniowej lub u podstawy krzewów pojawiły się kwiaty i owoce. Pokrój większości odmian jest wyraźnie wzniesiony, o dużej ilości pędów pionowych. W związku z tym można wstępnie potwierdzić przydatność niektórych odmian do zbioru mechanicznego – przynajmniej jeżeli idzie o pokrój sprzyjający zbiorowi mechanicznemu.
 

fot. Plantacja na początku marca przed przycięciem krzewów na początku rzędów


fot. Odrastające pędy pod śniegiem w połowie kwietnia, bez uszkodzeń, spadki temperatury nocą do -6oC

wiosna 2017 r.

Opryski

Od rozpoczęcia wegetacji wykonujemy zabiegi nawożenia dolistnego. Do każdego oprysku należy dodać środek obniżający napięcie powierzchniowe cieczy roboczej – czy to nawóz czy inny roztwór roboczy, ponieważ liście jagody kamczackiej są owłosione i „nawoskowane”. Stężenie środka „zwilżającego” najłatwiej ustalić zanurzając liść i sprawdzając jego pokrycie cieczą roboczą. Dla młodych roślin (5000 szt./ha) używamy cieczy roboczej w ilości 250 l/ha – tak dla nawożenia dolistnego, jak i biostymulacji. Używamy nieco zmodyfikowanego opryskiwacza typu „ośmiornica”.

<<< - 1 2 3 4 5  - >>>

Data ostatniej aktualizacji: 2018-06-19

Do góry
O nas  |  Oferta  |  Dostępność  |  Zamówienia  |  Nasza plantacja  |  Aktualności  |  Porady  |  Galeria  |  Kontakt  |  Linki  |  Mapa strony  |  Polityka Cookies

Copyright © 2013 - in-vitro.pl