Nasza plantacja  >  Plantacja dzisiaj

Jagoda kamczacka jest rośliną dotychczas rzadko uprawianą w naszym klimacie, zwłaszcza na masową skalę, dlatego brak opracowanych technologii uprawy, zaleceń nawozowych czy programów ochrony roślin. Krąży też wiele mitów i fałszywych przekonań, które chcielibyśmy wyjaśnić. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, którzy często pytają nas o uprawę jagody kamczackiej postanowiliśmy sami założyć taką plantację, a następnie podzielić się z Państwem naszymi obserwacjami i doświadczeniami w tym temacie. W tym czasie poczyniliśmy wiele cennych obserwacji. Nie uchroniliśmy się też przed popełnieniem błędów, którymi podzielimy się z Państwem ku przestrodze. Planując naszą plantację częściowo opieraliśmy się o wskazania rosyjskie czy kanadyjskie, często czerpiąc z doświadczeń plantatorów porzeczek i malin. Rozwiązania te jednak nie zawsze się sprawdziły. Plantacja ta jest, zatem częściowo plantacją eksperymentalną, pokazującą, że mimo pewnych „luk uprawowych” roślina ta doskonale radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, dobrze rośnie i obficie owocuje przynosząc oczekiwane zyski.


<<< - 1 2 3 4 5 6 7 8 9  - >>>

czerwiec 2018

Pomiędzy 4 a 10 czerwca ciągle towarzyszyła nam słoneczna, bardzo ciepła pogoda. W rejonie plantacji nie odnotowaliśmy na szczęście dla naszych owoców żadnych ekstremalnych zjawisk pogodowych – nie mieliśmy ulew, gradu czy sygnalizowanego przez meteorologów na noc z 6 na 7 czerwca znacznego obniżenia temperatury (Niektórzy koledzy na Mazowszu odnotowali nawet -0,5oC!).

Tak więc zbieraliśmy owoce mające dobrą kondycję, suche. Ekipy zbieraczy zajmowały się odmianami 'Indigo Gem', 'Bakczarskij Velikan' oraz 'Docz Velikana'. Jeśli pogoda się nie zmieni, bieżący tydzień zakończymy zbiorem 'Aurory' (gdzieniegdzie już jest zbierana, u nas – spokojnie dojrzewa).

Plantacja – zakładana jako „poligon” dla naszych doświadczeń – składa się z kilku wymienianych tutaj odmian sadzonych rzędowo. Każdy rząd jest nawadniany przez instalację kroplową. Jeszcze nie mamy zmartwienia z brakiem wody, ale już poczyniliśmy pewne spostrzeżenia dotyczące optymalnego jej wykorzystywania. Suchy sezon pomógł nam zauważyć, że krzewy już obrane z owoców zachowują się nieco inaczej niż te, które czekają jeszcze na zbiór. Te ostatnie mając wyższe zapotrzebowanie na wodę są bardziej narażone na nawet chwilowe jej niedobory. W takich przypadkach łatwiej niż krzewy będące już po zbiorach wykazują uszkodzenia górnych liści i końcówek pędów – przy zmniejszonym turgorze, mocne słońce i stały przepływ gorącego powietrza (dla człowieka – po prostu lekki wiaterek) bardzo wzmagają utratę wody przez rośliny. W jej rezultacie liście mają objawy „przypalenia” – zwijają się, pokrywają nekrozami. Później łatwo o infekcje grzybowe na liściach.


fot. 1. 'Bakczarskij Velikan'


fot. 2. Objawy przesuszenia wierzchołkowych liści

czerwiec 2018

W poniedziałek 4 czerwca mamy za sobą tydzień zbiorów jagody kamczackiej. Zdążyliśmy się uporać z 'Vostorgiem', 'Streżewczanką' i 'Juganą'. Przed nami kolejne, późniejsze – ekipy przechodzą na kwaterę z 'Indigo Gem'. Jeszcze w tym tygodniu, jeśli pogoda nam dopisze powinniśmy zająć się 'Bakczarskim Velikanom'.

Na naszej plantacji położonej w okolicach Słomnik i Miechowa (woj. małopolskie) mieliśmy w końcu ubiegłego tygodnia nieco deszczu, ale na szczęście nie były to opady gwałtowne, obyło się bez burz. Roślinom pomogło, owocom nie zaszkodziło.

Á propos owoców: sprawdziliśmy, jak w bieżącym roku wygląda ekstrakt. U 'Vostorga' było 13-15 stopni Brixa (oBx), 'Jugana' miała 15-21oBx, 'Streżewczanka' – 14-15oBx, 'Indigo Gem' – również 14-15oBx.
Kompletne dane dotyczące zawartości cukru w owocach zamieszczamy w tabeli.
 

Fot. Odmiana 'Jugana'


maj 2018

Zaczęliśmy sezon zbiorów 2018!

W ostatniej dekadzie maja niektórzy plantatorzy jagody kamczackiej zaczęli ją u siebie zbierać - tak przyszło działać kolegom pracującym na lekkich glebach czy na plantacjach bez nawadniania. Sezon zbiorów rozpoczęli co najmniej o dwa tygodnie wcześniej niż zwykle. My, w podkrakowskich Muniakowicach (Sosnówce), rozpoczęliśmy je w poniedziałek, 28 maja, przy słonecznej pogodzie i temperaturze dochodzącej do 28ºC.

Bardzo byliśmy ciekawi tegorocznego owocowania - nasze krzewy są młode, to trzeci rok ich wzrostu. W ubiegłym roku ich owocowanie było raczej symboliczne - średnio 150 g jagód z krzewu. Jednak dokonane pod koniec sierpnia i w listopadzie 2017 r. analizy zawiązania pąków kwiatowych pozwalały spodziewać się w nadchodzącym sezonie znacznie lepszego kwitnienia. Na przykład 'Vostorg' miał jesienią ubiegłego roku zawiązane pąki kwiatowe na dziewięciu poziomach - w kątach liści tegorocznych pędów. 'Jugana' wykazała się zawiązaniem takich pąków w 6 lub 7 kątach liści. Od tych właśnie odmian rozpoczęliśmy zbiory.

Pracę przeprowadzamy z pomocą "harvestera" - prostego urządzenia składającego się z ramy nośnej na kółkach (opony!) służącej do podtrzymywania dwóch podłużnych rynien na otrząsane mechanicznie jagody. Przed zsypaniem owoców do skrzynek (po ok. 3,5 kg) są one wstępnie oczyszczane strumieniami powietrza z przenośnych dmuchaw.

Trzyletnie krzewy 'Vostorga' dały średnio - według pierwszych szacunkowych wyliczeń - po około 75 dkg jagód. 'Juganę' zaczniemy zbierać po 'Vostorgu', ale i na niej - wbrew spotykanym czasami opiniom widzimy dużo zawiązanych i wyrośniętych owoców.

Informując naszych Czytelników o rozpoczęciu zbiorów proponujemy zainteresowanym uprawą jagody kamczackiej odwiedzenie naszej plantacji i szkółki w jednym z najbliższych kilkunastu dni, kiedy będzie można zapoznać się ze szczegółami finałów naszej pracy - zbiorami kolejnych odmian. Wcześniejsze umówienie wizyty pozwoli nam lepiej dopasować się do Państwa oczekiwań, przygotować się do pokazania interesujących szczegółów, zapewnić obecność kompetentnych osób mogących służyć informacjami. Sami również chętnie posłuchamy o Waszych problemach, doświadczeniach, rozwiązaniach.
 

Do zobaczenia w Sosnówce na jagodowych spotkaniach warsztatowych.Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania z Wojtkiem Mrukiem, tel. 510 12 55 39 lub naszym biurem 12 643 15 20 w. 11,
pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00


fot. 1. Przed zbiorem kosiarka dokładnie wykasza murawę pod krzewami


fot. 2. Harvestera obsługuje czteroosobowy zespół pracowników


fot. 3. Akumulatorowe otrząsacze wibracyjne


fot. 4. Końcówka otrząsacza


fot. 5. Elektryczna dmuchawa do usuwania zanieczyszczeń z zebarnych owoców

czerwiec 2017 r.

CIĄG DALSZY ZBIORÓW

W dalszym ciągu prowadzimy zbiór jagody kamczackiej. W zeszłym tygodniu skończyliśmy zbierać odmianę 'Vostorg'. Z 3 800 krzewów tej odmiany zebraliśmy ok. 400 kg owoców. Obecnie zbieramy odm. 'Indigo Gem', a w przyszłym tygodniu planujemy zbiory 'Aurory'.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej plantacji w okresie plonowania. Z przyjemnością oprowadzimy Państwa po plantacji, będzie też można skosztować owoców różnych odmian.
Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (+48 12 388-92-77).

czerwiec 2017 r.

ZAPROSZENIE NA DZIEŃ OTWARTY!

Odpowiadając na duże zainteresowanie z Państwa strony uprawą jagody kamczackiej serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty w naszej szkółce, który odbędzie się 19.06.2017 roku (poniedziałek; 7.00-15.00). Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję obejrzeć naszą 3 hektarową plantację założoną w listopadzie 2015. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podzielimy się wiedzą na temat wymagań jagody kamczackiej, technologii jej uprawy, jak i doboru odmian.

Serdecznie zapraszamy!

Chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (+48 12 388-92-77)
lub na e-mail: sekretariat@in-vitro.pl.

Siedziba szkółki:
Muniakowice 100
32-090 Słomniki
50°17'31"N, 20°06'59"E

<<< - 1 2 3 4 5 6 7 8 9  - >>>

Data ostatniej aktualizacji: 2019-10-22

Do góry
O nas  |  Oferta  |  Dostępność  |  Zamówienia  |  Nasza plantacja  |  Aktualności  |  Informacje  |  Galeria  |  Kontakt  |  Linki  |  Mapa strony  |  Polityka Cookies

Copyright © 2013 - in-vitro.pl