Nasza plantacja  >  Plantacja dzisiaj

Jagoda kamczacka jest rośliną dotychczas rzadko uprawianą w naszym klimacie, zwłaszcza na masową skalę, dlatego brak opracowanych technologii uprawy, zaleceń nawozowych czy programów ochrony roślin. Krąży też wiele mitów i fałszywych przekonań, które chcielibyśmy wyjaśnić. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, którzy często pytają nas o uprawę jagody kamczackiej postanowiliśmy sami założyć taką plantację, a następnie podzielić się z Państwem naszymi obserwacjami i doświadczeniami w tym temacie. W tym czasie poczyniliśmy wiele cennych obserwacji. Nie uchroniliśmy się też przed popełnieniem błędów, którymi podzielimy się z Państwem ku przestrodze. Planując naszą plantację częściowo opieraliśmy się o wskazania rosyjskie czy kanadyjskie, często czerpiąc z doświadczeń plantatorów porzeczek i malin. Rozwiązania te jednak nie zawsze się sprawdziły. Plantacja ta jest, zatem częściowo plantacją eksperymentalną, pokazującą, że mimo pewnych „luk uprawowych” roślina ta doskonale radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, dobrze rośnie i obficie owocuje przynosząc oczekiwane zyski.


<<< - 1 2 3 4 5 6 7 8 9  - >>>

czerwiec 2017 r.

Zbiory

Rozpoczynamy zbiory owoców. Spodziewamy się obfitych plonów.


fot. Owocująca Jugana w 3 roku po posadzeniu, z krzewu zebrano ponad 800 owoców

czerwiec 2017 r.

Ptaki

Zaobserwowaliśmy, że owoce na plantacji przyciągają ptaki – głównie szpaki i kosy. Jak tylko owoce zaczęły się wybarwiać natychmiast pojawili się ich dzicy amatorzy. Plantacja została przykryta siatką – część pojedynczych rzędów siatką o szerokości 4 m, a część siatką o szerokości 8 m (przykryto po 2 rzędy). Wiatr jednak podwiewał siatkę, musieliśmy zatem obciążyć jej brzeg. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to rozwiązanie jednorazowe, tymczasowe i w pełni nieprofesjonalne, ale trzeba było szybko zareagować na zaistniałą sytuację. Siatki muszą zostać rozłożone na konstrukcjach. Rozważamy zastosowanie siatek takich, jakie używają Włosi i Austriacy – decyzja zapadnie po dokładnej kalkulacji kosztów. Okrycie plantacji siatką wydaje się bardzo celowe. Siatka, bowiem chroni nie tylko przed ptakami, ale też przed gradem i wiatrem (który może powodować otrząsanie dojrzałych owoców niektórych odmian i otarcia sinego nalotu z jagód). Osłona taka również nieco ocieni plantację, co ochroni przed uszkodzeniami liści przez słońce latem. Przy zastosowaniu gęstej siatki bocznej zapewniamy również ochronę przed szkodnikami. Dodatkowo – pod siatką panuje niższa temperatura niż na zewnątrz, a co za tym idzie nieco wyższa wilgotność powietrza, dzięki czemu rośliny i ich owoce mają lepsze warunki wzrostu. Osiatkowanie plantacji może jednak utrudniać zbiór mechaniczny jagody i zastosowanie większych maszyn, aczkolwiek z pewnością pojawią się rozwiązania techniczne dla upraw jagody pod siatkami.
Niewątpliwie należy jednak bardzo dokładnie rozważyć założenie siatki, gdyż koszty są znaczne (zależne od rodzaju zastosowanej konstrukcji). Analizując ceny owoców deserowych i przeznaczonych dla przetwórstwa – sądzimy, że osiatkowanie upraw jagody kamczackiej może mieć sens jedynie w przypadku uprawy odmian deserowych, dających owoce jakości premium przeznaczone do spożycia w stanie świeżym.

 
 
fot. Siatki przeciw ptakom położyliśmy bezpośrednio na roślinach, rozwiązanie to nie jest najlepszefot. Niestety pędy przerastają przez siatkę, będą uszkadzane podczas zdejmowania


 fot. Konieczne było również obciążenie siatki leżącej na ziemi


czerwiec 2017 r.

Pomiary zawartości cukru w owocach

Załamanie pogody i ponad tygodniowy okres niskich temperatur w kwietniu, podczas kwitnienia spowodował niewielkie opóźnienie dojrzewania owoców. Okres kwitnienia najważniejszych odmian był tej wiosny dłuższy niż w ubiegłych latach. Zebrane owoce, tak jak w zeszłym roku, badane były pod względem zawartości w nich cukru. Brix mierzony był 7 i 12 czerwca, pomiary będą kontynuowane. Wartość Brix będzie podstawą do podjęcia decyzji o zbiorze owoców– wyniki zawarte w tabeli.

 

maj 2017 r.

Nowe przyrosty

W ciągu trzech miesięcy ścięte w marcu rośliny osiągnęły nawet 1 m wysokości. Pojawiło się wiele nowych pędów – od kilku do ponad dwudziestu na roślinie – zależnie od odmiany. Jednakże należy ostrożnie wykonywać prace pielęgnacyjne, gdyż mimo bardzo silnego wzrostu, młode pędy początkowo łatwo wyłamują się u nasady.
 

fot. Odrastające pędy – 26 maja
fot. Odrastające pędy – 12 czerwca
fot. Na jednorocznych pędach niektórych odmian pojawiły kwiaty i nieliczne owocekwiecień 2017 r.

Przymrozek

W połowie kwitnienia 2017 roku nastąpiło załamanie pogody. Temperatura spadła do -6ºC, padał zmarznięty deszcz, który mocno uszkodził młode liście i powyłamywał pędy. Po ociepleniu zastosowaliśmy opryski profilaktyczne fungicydem oraz dolistnymi nawozami zawierającymi składniki minimalizujące stres po przymrozkach. Po 7 dniach dodatkowo mieszaniną EM-ów.
 
fot. Kilkudniowy atak zimy ze śniegiem, temperaturą -6oC w połowie kwietnia nie uszkodził kwiatów i zawiązków owoców. Padający zmrożony śnieg uszkodził najmłodsze liście. Załamanie pogody przedłużyło kwitnienie i opóźniło, jak się później okazało dojrzewanie owoców

<<< - 1 2 3 4 5 6 7 8 9  - >>>

Data ostatniej aktualizacji: 2019-09-20

Do góry
O nas  |  Oferta  |  Dostępność  |  Zamówienia  |  Nasza plantacja  |  Aktualności  |  Informacje  |  Galeria  |  Kontakt  |  Linki  |  Mapa strony  |  Polityka Cookies

Copyright © 2013 - in-vitro.pl