Nasza plantacja  >  Plantacja dzisiaj

Jagoda kamczacka jest rośliną dotychczas rzadko uprawianą w naszym klimacie, zwłaszcza na masową skalę, dlatego brak opracowanych technologii uprawy, zaleceń nawozowych czy programów ochrony roślin. Krąży też wiele mitów i fałszywych przekonań, które chcielibyśmy wyjaśnić. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, którzy często pytają nas o uprawę jagody kamczackiej postanowiliśmy sami założyć taką plantację, a następnie podzielić się z Państwem naszymi obserwacjami i doświadczeniami w tym temacie. W tym czasie poczyniliśmy wiele cennych obserwacji. Nie uchroniliśmy się też przed popełnieniem błędów, którymi podzielimy się z Państwem ku przestrodze. Planując naszą plantację częściowo opieraliśmy się o wskazania rosyjskie czy kanadyjskie, często czerpiąc z doświadczeń plantatorów porzeczek i malin. Rozwiązania te jednak nie zawsze się sprawdziły. Plantacja ta jest, zatem częściowo plantacją eksperymentalną, pokazującą, że mimo pewnych „luk uprawowych” roślina ta doskonale radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych, dobrze rośnie i obficie owocuje przynosząc oczekiwane zyski.


<<< - 1 2 3 4 5 6 7 8 9  - >>>

wrzesień 2016 r.

Szczytowe pąki kwiatowe

Jesienią 2016 roku obserwowaliśmy niewielki procent (< 15%) pąków kwiatowych na szczytach pędów, które zakwitły. Szczególnie widoczne było to na odmianach rosyjskich. Pozostała część pąków szczytowych była wyraźnie widoczna (wielkości małej główki od zapałki). Jednak pomimo zimowych mrozów poniżej -24oC, w naszej okolicy utrzymujących się od Nowego Roku do końca lutego pąki te nie przemarzły!
Nie stosowaliśmy żadnego cięcia zimowego.
 

fot. Pąki kwiatowe na szczytach gałązek u niektórych odmian widoczne były przez całą zimę, a w marcu zaczęły przyrastać – stan na 15 marca

 

lipiec 2016 r.

Instalacja systemu nawadniania

W lipcu 2016 roku rozpoczęliśmy nawożenie plantacji. Zależało nam na otrzymaniu jak największego przyrostu masy zielonej. Jednak wzrost roślin nie był tak imponujący jak obserwowaliśmy to w szkółce. Tylko niektóre odmiany (Jugana, Aurora i Honeybee) uzyskały satysfakcjonujący przyrost. Zastosowaliśmy fertygację (nawozy rozpuszczone w wodzie do podlewania). W lipcu 2016 roku stosowaliśmy nawozy z przewagą azotu, później z przewagą potasu i fosforu nad azotem. Posługujemy się zaleceniami nawożenia dla maliny uprawianej w polu (nie w tunelach), gdyż uznaliśmy, że wymagania obu roślin mogą być zbliżone. Aby obniżyć odczyn gleby stosowaliśmy pożywki o pH = 5,5. Konduktywność pożywki nie przekraczała 1,8 mS. Jednak w pierwszym roku uprawy rośliny nie wyglądały imponująco. Z powodu braku ochrony i profilaktyki na liściach niektórych odmianach widać było oparzenia słoneczne i uszkodzenia spowodowane najprawdopodobniej przez mączniaka.

lipiec 2016 r.

Mączniak

Latem 2016 roku na niektórych odmianach obserwowaliśmy porażenie mączniakiem, ponieważ plantacja przez cały sezon nie była chroniona. Najbardziej ucierpiała odmiana Docz Velikana, w mniejszym stopniu Vostorg. Na pozostałych rosyjskich i wszystkich kanadyjskich odmianach nie notowano żadnych uszkodzeń.

czerwiec 2016 r.

Pierwsze zbiory

Już w pierwszym roku po posadzeniu zbieraliśmy owoce z jednorocznych roślin. Z 3 ha otrzymaliśmy ponad 700 kg owoców! W naszej ocenie degustacyjnej najlepiej wypadły odmiany Vostorg, Aurora oraz Indigo Gem. Jagody w chłodni wytrzymują 2–3 tygodnie bez utraty turgoru i objawów pleśni. Część owoców zamroziliśmy, aby sprawdzić ich przydatność do spożycia po rozmrożeniu. Okazało się, że świetnie zachowują smak i po rozmrożeniu doskonale nadają się do deserów, owsianki, ciast, kasz, lodów etc… Owoców nie sprzedawaliśmy. Rozdaliśmy je w celach reklamowych oraz przechowywaliśmy do degustacji dla naszych klientów.

wiosna 2016 r.

Nawożenie i nawadnianie

Wiosną w pierwszym roku po posadzeniu (2016) plantacja nie była ani nawożona ani nawadniana, ponieważ instalacja nawadniająca nie była jeszcze gotowa. Wynikało to częściowo z braku doświadczenia w tym temacie oraz braku możliwości założenia jej w momencie przygotowywania stanowiska uprawy. Instalowanie kolektorów rozprowadzających wodę na rosnącej już plantacji było utrudnione. Dziś wiemy, że należy to zrobić przed uformowaniem zagonów.

<<< - 1 2 3 4 5 6 7 8 9  - >>>

Data ostatniej aktualizacji: 2019-10-22

Do góry
O nas  |  Oferta  |  Dostępność  |  Zamówienia  |  Nasza plantacja  |  Aktualności  |  Informacje  |  Galeria  |  Kontakt  |  Linki  |  Mapa strony  |  Polityka Cookies

Copyright © 2013 - in-vitro.pl