Relacja z III Konferencji Kamczackiej

14/11/2019

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom III Konferencji Kamczackiej, która odbyła się 7 listopada 2019 roku za tak duże zainteresowanie i liczne przybycie.

Konferencja cieszy się coraz większą popularnością. Wspierając tą inicjatywę (byliśmy jednym z głównych sponsorów) cieszymy się z ożywienia w tym temacie, gdyż w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 300 uczestników, w tym goście zagraniczni przybyli z 12 krajów świata! Można było napotkać nie tylko naszych najbliższych sąsiadów z Niemiec, Litwy, Ukrainy czy Białorusi, ale również z dalszych zakątków naszego globu – z Kanady czy Rosji ( z regionów Tomska i Nowosybirska). Swoją obecnością konferencję uświetnili też goście z Węgier, Słowenii, Szkocji oraz Wielkiej Brytanii. Tak szerokie zainteresowanie wskazuje na znaczny wzrost znaczenia tych owoców na rynku, nie tylko polskim, ale też światowym.

W trakcie konferencji można było wysłuchać 14 prelekcji, podzielonych na trzy panele tematyczne. Jedną z nich – pt. „Obserwacje i wnioski po 4 latach uprawy jagody kamczackiej na plantacji firmy PLANTIN” wygłosiła Justyna Kusibab-Mruk.

Niezwykle ciekawy temat poruszył dr Bob Bors z Uniwersytetu w Saskatchewan w Kandzie podkreślając wagę doboru odpowiednich zapylaczy dla uzyskania wysokiego plonu. Na kolejnym odczycie jego autorstwa można było się dowiedzieć jak rozwija się hodowla nowych odmian na Uniwersytecie w Saskatchewan. Dr Bors odwiedził również nasze laboratorium oraz szkółkę i plantację pod Krakowem. Był żywo zainteresowany oglądaniem „swoich dzieci” na każdym etapie produkcji, gdyż to właśnie większość z naszych kanadyjskich odmian wyszła spod jego ręki i jego zespołu w Saskatchewan.

Jeszcze przed rozpoczęciem Konferencji Kamczackiej w Jachrance naszą młodą plantację jagody kamczackiej i samą firmę odwiedzili również goście z Rosji. Liczne grono naukowców oraz delegacja z jednej z największych firm przetwórczych w Tomsku (Sava) z zaciekawieniem zwiedzało również laboratorium. Odwiedzili nas: Viktor Karpov i Alena Chernenko (OOO TPK „SAVA”, Tomsk), Viktor Safonkin oraz Olga Kharitonova Lysavenko (OOO SP „Severnii sad” – SAVA branch, Tomsk), Aleksandr Kanarskii i Liliia Khokhriakova (Research Institute, Barnauł), Dmitriy Briksin, Sergey Kiselev oraz Sergey Kolesnikov (OOO NPC „Agropisheprom”, Miczuryńsk), a także Artem Sorokin (OOO „Rassvet”).

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wizytę i spędzony wspólnie czas. Wzajemna wymiana uwag i doświadczeń jest dla nas bezcenna.

Poza częścią konferencyjną można było spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami 23 firm na ich stoiskach. Nas można było znaleźć pod „wspólnym sztandarem” grupy IN- VITRO KUSIBAB, gdzie wystawiły się wszystkie trzy współpracujące firmy: Plantin, GOAKW i GOWSC.

Jagoda kamczacka będąc jeszcze do niedawna zupełnie nieznaną rośliną w Polsce, wzbudza obecnie duże zainteresowanie wśród plantatorów. Wierzymy, że tego typu przedsięwzięcie, jakim niewątpliwie jest Konferencja Kamczacka jest doskonałą okazją do pozyskania najnowszej wiedzy o uprawie jagody kamczackiej, jak też poznania prognoz i perspektyw rozwoju dla tego owocu.

Do zobaczenia za dwa lata!