Rozmnażanie in vitro – technologia naszych czasów i przyszłości

Cechy nowoczesnych metod rozmnażania:

1. Zarówno materiał matczyny jak i rozmnożony jest wolny od jakikolwiek chorób i szkodników.

2. Rozmnożone rośliny są wierną kopią roślin matecznych.

3. Metoda pozwala szybko wprowadzić na rynek nowe odmiany.

4. Materiał rozmnożeniowy dobrze znosi długotrwały transport i okres kwarantanny.

5. Cena roślin rozmnażanych in vitro jest akceptowalna przez rynek.

6. Cechy rozmnożonych roślin spełniają międzynarodowe wymagania fitosanitarne, prawne i handlowe.

 

1. Roślinny mateczne

Rośliny o potwierdzonej tożsamości, wolne od chorób i szkodników,gotowe do rozmnażania są przechowywane w specjalnych, chronionych pomieszczeniach lub w chłodniach.

 

 

2. Inicjacja kultur in vitro

Z oznaczonych wybranych pojedynczych roślin matecznych pobierane są około 20 cm odcinki pędów.

 

 

Pąki boczne (pachwinowe) rozwijające się w sterylnych kulturach.

 

 

3. Stabilizacja sterylnych kultur

Maleńki fragment, wierzchołek zawierający merystem jest odcinany od pędu wyrosłego z pąka bocznego i stanowi faktyczny początek kultur.

 

 

Pędy boczne-najbardziej pożądane i wartościowe pędy do mikrorozmnażania, kultury gotowe do masowego rozmnażania

 

 

4. Masowe rozmnażanie in vitro

Rosnące i rozgałęziające się kępki roślin po osiągnięciu kilku centymetrów wysokości są ponownie dzielone, aż do uzyskania oczekiwanej ilości materiału roślinnego.

   

 

 

 

Po uzyskaniu założonej ilości roślin in vitro, pojedyncze rośliny są przenoszone na pożywkę elongacyjną, przed-ukorzeniającą.

 

 

5. Elongacja i przygotowanie do warunków in vitro

Po uzyskaniu założonej ilości roślin in vitro, pojedyncze rośliny są przenoszone na pożywkę elongacyjną, przed-ukorzeniającą.

 

 

6. Aklimatyzacja i ukorzenianie w kulturach wielowarstwowych

Rośliny wyjęte ze sterylnej pożywki są przenoszone do warunków niesterylnych i sadzone do papierowych mikrodoniczek, 360 roślin w kasecie.

 

Kultury wielowarstwowe roślin rozmnożonych in vitro

 

Rośliny wyjęte ze sterylnej pożywki są przenoszone do warunków nie sterylnych i sadzone do papierowych mikrodoniczek. 360 roślin w kasecie

 

 

 

 

7. Adaptacja do warunków szklarnianych-„Hartowanie”

Ukorzenione rośliny są przenoszone do szklarni/tuneli foliowych. Temp. dzień 22oC/noc 17oC, światło 12/24h, RH – 100% na początku, stopniowo obniżana, intensywność oświetlenia < 30 klx.

 

 

 

 

8. Mikrosadzonki

Po okresie 4-6 tygodni,rośliny osiągają co najmniej 5 cm. Można pobrać mikrosadzonki. Traktowane są one tak samo jak materiał roślinny uzyskany w wyniku rozmnażania in vitro.

 

 

 

 

 

9. Sortowanie, przesadzanie do większych pojemników

Ukorzenianie i zaaklimatyzowanie meryklony i mikrosadzonki są przesadzane mechanicznie przy pomocy transplanterów z M-360 do wielodoniczek M-90, M-84 i M-40.

 

 

 

 

10. Adaptacja i przystosowanie do warunków zewnętrznych

Rośliny w wielodoniczce M-90. Po przesadzeniu, wiosna i latem, ukorzenione sadzonki borówki przeniesione są do tuneli foliowych lub do szkółki i pozostają tam do późnej jesieni.

 

 

Rośliny w doniczce P9-0,5 l. Po przesadzeniu, wiosną i latem, ukorzenione sadzonki borówki przeniesione są do tuneli foliowych lub do szkółki i pozostają tam do późnej jesieni.

 

Rośliny w doniczce 1,5 l. Po przesadzeniu, wiosną i latem, ukorzenione sadzonki borówki przeniesione są do tuneli foliowych lub do szkółki i pozostają tam do późnej jesieni.

 

 

Nasze produkty-ukorzeniona roślina w mikrodoniczce z wielodoniczki M-90. Przed dostawą do klienta stan roślin jest zawsze sprawdzany i rośliny są profilaktycznie opryskiwane. Materiał do sprzedaży wiosną.

 

 

11. Nasze produkty, sortowanie, pakowanie

Nasze produkty – ukorzeniona roślina w mikrodoniczce z wielodoniczki M-360. Przed dostawą do klienta stan roślin jest zawsze sprawdzany i rośliny są profilaktycznie opryskiwane. Materiał do sprzedaży wiosną.

 

 

Nasze produkty – ukorzeniona roślina w mikrodoniczce z wielodoniczki M-90. Przed dostawą do klienta stan roślin jest zawsze sprawdzany i rośliny są profilaktycznie opryskiwane. Materiał do sprzedaży wiosną.

 

 

Nasze produkty – ukorzeniona roślina w mikrodoniczce z wielodoniczki M-84. Przed dostawą do klienta stan roślin jest zawsze sprawdzany i rośliny są profilaktycznie opryskiwane. Materiał do sprzedaży wiosną.

 

 

Nasze produkty – ukorzeniona roślina doniczce 1,5 l, do sprzedaży jesienią lub po przezimowaniu wiosną następnego roku. Przed dostawą do klienta stan roślin jest zawsze sprawdzany i rośliny są profilaktycznie opryskiwane. Materiał do sprzedaży wiosną.

 

 

Nasze produkty – ukorzeniona roślina doniczce 1,5 l, do sprzedaży jesienią lub po przezimowaniu wiosną następnego roku. Przed dostawą do klienta stan roślin jest zawsze sprawdzany i rośliny są profilaktycznie opryskiwane. Materiał do sprzedaży wiosną.

 

 

Nasze produkty – ukorzeniona roślina doniczce 3 l, do sprzedaży jesienią lub po przezimowaniu wiosną następnego roku. Przed dostawą do klienta stan roślin jest zawsze sprawdzany i rośliny są profilaktycznie opryskiwane. Materiał do sprzedaży wiosną.

 

 

Nasze produkty – aby możliwe były dostawy zimą i wczesną wiosną, rośliny przechowywane są w skrzyniopaletach, zamrożone.

 

 

Owocująca plantacja.